Tunne perintösi, jaa tarinasi - Euroopan kulttuuriympäristöpäivien teemavuoden avajaisjuhla

Päivämäärä: 
7.2.2018 13:00 - 16:00

Paikka: Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran juhlasali (Hallituskatu 1, 00170 Helsinki)

Teemavuoden otsikko ”Tunne perintösi, jaa tarinasi” kutsuu kokemaan kulttuuriperinnön kohtaamisten paikkana ja vuoropuhelun välineenä. Miltä sinun kulttuuriperintösi näyttää, kuulostaa ja tuntuu? Mitä haluat kertoa omasta ja ymmärtää muiden kulttuuriperinnöstä? Mitä kaikkea kulttuuriperintö on ja miten sen tarina jatkuu? Euroopassa juhlitaan koko vuosi teemalla European Heritage: The Art of Sharing ja se kytkeytyy laajempaan eurooppalaisen kulttuuriperinnön teemavuoteen.

Tule mukaan avaamaan teemavuosi Suomalaisen Kirjallisuuden seuran julasaliin! Teemavuoden avajaisjuhlassa kuullaan kiinnostavia puheenvuoroja kulttuuriperinnöstä ja mahdollisuuksista osallistua Euroopan kulttuuriympäristöpäiviin.

Ilmoittautumiset 31.1. mennessä tai niin kauan kuin paikkoja riittää, mukaan mahtuu 100 ensimmäistä.

Katso ohjelma ja ilmoittaudu täällä: Euroopan kulttuuriympäristöpäivien avajaiset 2018

#tunneperintö #kulttuuriympäristöpäivät #EHDs

www.kulttuuriymparistopaivat.fi

< Takaisin tapahtumakalenteriin